Nasıl Sipariş Verebilirim?

Bulunduğunuz İl, İlçe ve Mahallenizi seçtikten sonra listelenen restoranlar arasından damak tadınıza uygun olanı bulabilir ve dilediğiniz yemekleri sepete atabilirsiniz. Adresinizi ve ödeme şeklinizi seçtikten sonra siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Hepsi bu kadar basit.


Bilgilerim restoranlarla paylaşacakmısınız?

Siparişinizin size sorunsuz ulaşabilmesi için telefon numaranızı ve adresinizi restoranlarla paylaşıyoruz. Bunun dışında hiçbir sebeple bilgileriniz, restoranlarla ya da başka firmalarla paylaşılmamaktadır.


Siparişim ulaşmazsa ya da bir sorun varsa ne yapmayalım?

Bizi 7 gün 24 saat 0850 840 33 04 numaralı telefondan arayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.


Verdiğim bir siparişi nasıl iptal edebilirim?

0850 840 33 04 numaralı Ne Kolay Yemek Kullanıcı Destek Hattı'ndan yardım alabilirsiniz.


Sisteminize verdiğim kredi kartı numaram başkaları tarafından görüntülenebilir mi ?

Tarayınızın (browser) alt kısmında görmekte olduğunuz anahtar ikonu, o sayfada tarayıcınız vasıtası ile gönderdiğiniz hiç bir bilginin işlem sırasında üçüncü şahıslar tarafından görünemeyeceğini belirtmektedir. 128 bit SSL şifreleme tekniğiyle şifrelenen bilgilerinizin onayı, Paytr Sanal POS sistemleri üzerinden ilgili banka ile irtibat kurularak alınır. Bilgiler hiçbir şekilde restorana, Ne Kolay Yemek yetkililerine veya üçüncü şahıslara ulaşmaz. Ayrıca bilgileriniz kayıt altına alınmaz.


Ödememi Online Kredi Kartı ile gerçekleştirerek sipariş verdim ve daha sonra siparişimi iptal etmek istiyorum, ne yapmam gerekiyor?

Çağrı Merkezi ile yapacağınız görüşme neticesinde siparişiniz iptal edilecektir ve tutar hesabınıza iade edilecektir. İadenin ekstrenize yansıması bankanıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir.


Ödemesini Online Kredi Kartı ile gerçekleştirdiğim siparişi iptal ettim, ücret iade prosedürü nedir?

Siparişinizin tutarı hemen iade edilmektedir fakat iadenin ekstrenize yansıması bankanıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir.


Ödememi Online Kredi Kartı ile gerçekleştirerek sipariş verdim ve daha sonra siparişimden ürün çıkartmak istiyorum, ne yapmam gerekiyor ?

Çağrı Merkezi ile yapacağınız görüşme neticesinde siparişinizden istediğiniz ürün çıkartılacaktır ve tutar hesabınıza iade edilecektir. İadenin ekstrenize yansıması bankanıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir.